ANOREKSIA NERVORE PDF

Having feet discoloration causing an orange appearance. Having severe muscle tension , aches and pains. Admiration of thinner people. Interoceptive[ edit ] Interoception has an important role in homeostasis and regulation of emotions and motivation. Anorexia has been associated with disturbances to interoception. People with anorexia concentrate on distorted perceptions of their body exterior due to fear of looking overweight.

Author:Tajar Kajijind
Country:Angola
Language:English (Spanish)
Genre:Relationship
Published (Last):2 August 2008
Pages:378
PDF File Size:14.96 Mb
ePub File Size:3.50 Mb
ISBN:112-6-85418-805-4
Downloads:54937
Price:Free* [*Free Regsitration Required]
Uploader:DouleOMI Anoreksia nervore kalon nga nje gjendje mendore e rrezikshme deri ne tentative vetvrasje. Njerezit qe vuajne nga kjo semundje mendojne se jane te shendoshe dhe kane shume frike nga obeziteti dhe nga mundesia qe mund te shtojne peshe. Ne pergjithesi personat qe vuajne nga anoreksia nervore vuajne dhe nga depresioni. Anoreksia nervore fillon kryesisht ne adoleshence. Adoleshentet me semundje kronike si diabete tip 1 apo astem jane edhe me te riskuar per te zhvilluar keto patologji te ushqyerjes.

Dietat ekstreme jane paralajmeruesi kryesor per nje crregullim te mundshem te ushqyerjes. Kur fillon te mbaj diete, nje person qe vuan nga anoreksia nervore nuk ndalon dot me. Profile i nje personi qe vuan nga anoreksia nervore Nje person me anoreksi nervore refuzon te haj ushqim te mjaftueshem qe te mbaje nje peshe normale.

Anoreksia nervore shfaqet kryesisht ne femra te bardha te klasave te mesme te pasura dhe te pasura. Keta paciente jane njerez me shume vullnet, duan ta kene cdo gje nen kontroll dhe shume te kontrolluar. Problemet e kontrollit jane qendrore per zhvillimin e kesaj semundje. Renia ne peshe mund te jete suksesi i pare i pavarur qe nje njeri me anoreksi mund te kete arritur. Keta persona fokusohen te pesha, te mbajturit nen kontroll peshen e tyre dhe e kane pothuaj te pamundur te kene marredhenie normale shoqerore dhe jane tipa te mbyllur Shenjat e para paralameruese Ne nje person qe po zhvillon anoreksi nervore, dieta behet fokusi i jetes te vet.

Ky mendim fillestar ne dukje i pafajshem mund te coje ne perceptime shume te shtremberuara te vetes. Veprime te tjera, jane te fshehurit e ushqimit ose duke e perhapur ushqimin verdalle dhe duke e lene pjaten bosh qe te duket sikur ushqimi eshte ngrene komplet.

Nje person anoreksik mund te gatuaje sasi te medha ushqimi, duke pare te tjeret qe hane dhe vete refuzon ta haje ushqimin. Ndersa patologjia vazhdon te zhvillohet, ushqimet e perdorura sa vijne e pakesohen dhe fillojne te ndahen ne te sigurta dhe te pasigurta.

Keta persona shume shpejt behen agresive dhe neurotik, fillojne te largohen nga shoket dhe familja dhe mbyllen ne vetvete. Ata behen shume kritike ndaj vetes dhe te tjereve, asgje nuk eshte mjaftueshm e mire per ata.

Efektet ne shendet te anoreksise nervore Pervec problemeve te renda psikologjike dhe emocianale qe anoreksia nervore shkakton, ajo ka pasoja shume te renda ne shendetin fizik te njeriut.

Kane metabolizem te ngadalesuar,rrahje te ngadalta te zemres, lekure te thate te ashper, per shkak se jane te dehidratuar dhe mund te kene dhe shenja ne lekure, per shkak te mungeses se shtreses dhjamore poshte lekures, qe ka efekt mbrojtes.

Numri i rruazave te bardha eshte shume i ulet qe rrit rrezikun per infeksione qe ne persona me anoreksi nervore degradojne ne problem te renda per shendetin deri ne vdekje. Efekte te tjera negative ne shendet jane : Fryrje barku qe zgjat per disa ore pas ngrenies si rezultat i metabolizmit shume te ngadalsuar Renie floku Crregullim te ciklit menstrual deri ne nderprerje te tyre Nivele te ulta ne proteina ne organizem si rezultat i mosngrenies Crregullim te neurotransemtueve dhe si rezultat zhvillim i depresionit Renie te dhembeve si rezultat i demtimit te tyre nga aciditeti i stomakut prej vjelljeve te shpeshta Si perfundim mund te themi qe nje person me anoreksi nervore eshte fizikisht dhe menderisht i semure dhe ka nevoje per ndihme.

Trajtimi i anoreksise nervore Personat qe vuajne nga anoreksia nervore jane te izoluar dhe nuk mendojne se ka ndonje problem me ta. Trajtimi i tyre eshte i dyfishte : ne aspektin mendor dhe nutricional. Qellimi i trajtimit te anoreksise nervore eshte ushqyerja e personit ne menyre normale dhe te shendetshme dhe mjekimi i depresionit dhe ndjenjes se ulet te vetvleresimit qe keta persona kane.

Fillohet ushqyerja ne menyre graduale, me kcal ne dite, me vakte te vogla disa here ne dite dhe duke tentuar rritje me kcal ne jave. Merren edhe multivitamina dhe calcium si suplement per te plotesuar nevojat e organizmit. Ne rast se marrin ndihme profesionale, pacientet qe vuajne nga anoreksia nervore mund te bejne nje jete normale.

BBT AFVALVERBRANDING PDF

Anoreksia nervore

.

ASSIM ASSADO EVA FURNARI PDF

Anoreksia Nervore

.

Related Articles